موسسه فرهنگی آموزشی هفت آسمان پرسش Haft Aseman Porsesh Institute

نکاتی در مورد ویتامین دی و کمبود آهن

نکاتی در مورد ویتامین دی
ویتامین دی برای جذب بهتر کلسیم و فسفر در بدن لازم است و کمبود این ویتامین خطر ابتلا به پوکی استخوان را به همراه دارد.
این ویتامین به ویتامین آفتاب هم شهرت دارد، زیرا در اثر تابش نور خورشید در پوست افراد ساخته می‌شود.
این ویتامین در جذب کلسیم، حفظ سلامت استخوانها و پیشگیری از پوکی استخوان دارد،.


تشخیص کمبود این ویتامین تنها از طریق آزمایش امکان‌پذیر است، در حال حاضر برای جبران کمبود ویتامین D دستورالعمل توزیع قرص این ویتامین در بین تمام گروه‌های سنی ابلاغ شده که به تدریج برای همه گروه‌های سنی در حال اجرایی شدن است.

منابع ویتامین دی
جگر ، زرده تخم مرغ ، پنیر و ماست که از منابع خوب ویتامین D هستند , باید در برنامه غذایی روزانه نوجوان گنجانده شوند ، زیرا , برای رشد اسکلت بدن ویتامین D لازم می باشد. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده باریک به استحکام استخوانها کمک می کند. دراثر تماس مستقیم نور آفتاب با پوست بدن( نه از پشت شیشه )ویتامین D در بدن ساخته می شود. بنابراین مهمترین منبع تامین کننده ویتامین D بدن انسان ، نور خورشید می باشد.
پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن
آهن از جمله ریز مغذی هایی است که کمبود آن در سطح وسیعی از جهان بخصوص در کشور های در حال توسعه مشاهده می شود . این کمبود زندگی میلیون ها نفر به ویژه زنان، کودکان، نوجوانان وسالمندان تحت تاثیر قرار می دهد کم خونی فقر آهن در کودکان 6 تا 24 ماهه ودر زنان ودختران در سنین بارداری بالاترین شیوع را دارد. دلایل فقر آهن گوناگون است از آن جمله می توان به دریافت ناکافی ، جذب ناکافی ، تغذیه نا مناسب و.....بعضی بیماریها اشاره کرد.در دوران بلوغ به علت افزایش سرعت رشد،نیاز به بعضی از مواد مغذی افزایش می یابد . در دختران نوجوان علاوه برافزایش نیاز ، دفع آهن د ر دوران عادت ماهیانه نیزباعث شیوع بیشتر کمبود در این گروه می شود کمبود آهن در این دوران باعث کاهش توان ذهنی وقدرت یادگیری ،خستگی زورپدرس ، ضعف وبی حالی و افزایش ابتلا به بیماری می شود.با توجه به اینکه دختران امروز مادران فردا هستند ، اطمینان از دریافت کافی این ریز مغذی در این دوران علاوه بر بهبود تکامل توانایی های شناختی، ذخایر کافی آهن را برای دوران بارداری در آینده فراهم می کند. برنامه مکمل یاری آهن در دختران نوجوان با هدف ارتقاء سطح سلامت این گروه سنی گام موثری در پیشگیری از این کمبود، پرورش مادرانی توانمند و نسلی سالم را در بر خواهد داشت

بنابر این مهم ، وزارت آموزش وپرورش توصیه میکند دختران در سنین بلوغ ، با برنامه ریزی مشخص شده که به صورت بخشنامه به مدارس دخترانه ابلاغ می گردد از قرص آهن که در اختیار مدارس می گذارند استفاده کنند.مصرف قرص آهن در این دوران علاوه بر پیشگیری از کم خونی فقر آهن به پیشرفت تحصیلی آنان کمک می کند.

برای رسیدن به این هدف وزارت آموزش وپرورش به همراه توزیع قرص آهن قرص کلسیم نیز در اختیار دانش آموزان دختر در پایه ششم ابتدایی وهفتم دبیرستان قرار میدهد.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...